Salta al contingut
Catalunya: necessites el certificat?
novateja

Aerotèrmia a la província de Girona

Instal·lem aerotèrmia a la província de Girona per a calefacció, aire condicionat i aigua calenta. El clima de la zona (NASA POWER, de la NASA): 14,9 °C de mitjana l'any, 1.645,1 graus-dia de calefacció davant de 533,7 de refrigeració.

Preu a mida: te'l donem tancat després de veure el teu cas

Estudiem el teu cas, instal·lem amb la seva documentació i mantenim · Cada dia, de 9 a 20 h.

Prefereixes parlar? WhatsApp Trucar936 94 29 40
  • Un equip, tres usosCalefacció, refrigeració i aigua calenta.
  • Amb les teves plaquesPot aprofitar l'energia de les plaques solars.
  • MantenimentRevisions després de la instal·lació.

Calefacció a la província de Girona

1.645,1

graus-dia de calefacció l'any (base 18,3 °C), davant de 533,7 de refrigeració (NASA POWER, mitjana de 35 municipis)

NASA POWER

En resum

A la província de Girona la temperatura mitjana de l'aire és de 14,9 °C l'any: gener és el mes més fred (7,6 °C) i juliol el més càlid (23,5 °C) (NASA POWER, mitjana de 35 municipis). Els graus-dia amb base 18,3 °C són 1.645,1 de calefacció i 533,7 de refrigeració: el 76 % és de calefacció, i 6 mesos passen de 100 graus-dia de calefacció. Una aerotèrmia fa calor, fred i aigua calenta amb un sol equip; el preu és a mida i depèn de l'habitatge i de la instal·lació.

Dades revisades el 23 d'octubre de 2026.

Aerotèrmia a la província de Girona: el clima de la zona

  • Temperatura mitjana de l'aire: 14,9 °C l'any; gener 7,6 °C (el més fred), juliol 23,5 °C (el més càlid) (NASA POWER, climatologia 2001-2025, mitjana de 35 municipis).
  • Graus-dia de calefacció: 1.645,1 l'any (base 18,3 °C); de refrigeració, 533,7. El 76 % dels graus-dia són de calefacció.
  • Mesos de calefacció i de refrigeració: 6 mesos amb almenys 100 graus-dia de calefacció i 2 amb almenys 100 de refrigeració (convenció nostra per comptar-los).
  • Al gener, el mes més fred: 313,6 graus-dia de calefacció, i el sistema solar de referència produeix 428 kWh (12 plaques): les plaques donen menys just quan més calefacció cal.
  • Calefacció davant d'Espanya: un 13,9 % més que la mitjana de Espanya (1.444,6 graus-dia, mitjana de 580 municipis).
  • Calefacció davant de Catalunya: un 7,1 % més que la mitjana de Catalunya (1.536,5 graus-dia).
  • Entre els seus municipis: de 1.011,9 graus-dia de calefacció a Lloret de Mar a 4.495 a Puigcerdà.
  • El lloc: 832.026 habitants (Padró 2025) i 298.924 habitatges principals, el 44 % construïts fins al 1980 (Cens 2021).

Estimació de zona, no el mesurament de la teva teulada ni del teu habitatge.

Clima mes a mes a la província de Girona

Graus-dia de calefacció de cada mes a la província de Girona (base 18,3 °C; NASA POWER, mitjana de 35 municipis).
Mesgraus-dia
gener313,6
febrer283
març235,9
abril155,7
maig70,9
juny12,7
juliol3,1
agost3,5
setembre15,8
octubre66
novembre192,6
desembre292,3
Graus-dia de calefacció de cada mes a la província de Girona (base 18,3 °C; NASA POWER, mitjana de 35 municipis).
MesTemperatura mitjana (°C)Calefacció (graus-dia)Refrigeració (graus-dia)
Gener7,6313,60
Febrer7,82830
Març10,3235,90
Abril12,9155,70,6
Maig16,470,914,4
Juny2112,792,6
Juliol23,53,1165,6
Agost23,43,5167,4
Setembre19,915,872,8
Octubre16,46620,2
Novembre11,4192,60,2
Desembre8,3292,30

Què significa aquest clima per a una aerotèrmia a la província de Girona

L'aerotèrmia extreu calor de l'aire exterior i el porta a casa, o al revés a l'estiu. El seu rendiment depèn de la temperatura de fora, per això importa el clima de la zona: a la província de Girona, gener té una mitjana de 7,6 °C i 313,6 graus-dia de calefacció, i juliol arriba a 23,5 °C amb 165,6 de refrigeració.

Amb 1.645,1 graus-dia de calefacció i 533,7 de refrigeració, un equip reversible té més feina de calor que de fred; l'equip i el seu dimensionament depenen del teu habitatge, del seu aïllament i de si escalfes amb radiadors o amb terra radiant, i això ho veiem a la visita.

Aerotèrmia amb plaques solars a la província de Girona

L'aerotèrmia funciona amb electricitat: amb plaques, una part d'aquesta electricitat pot sortir de la teva teulada. A la província de Girona el sistema de referència produeix 8.077 kWh l'any, però 428 kWh al gener, el mes més fred (NASA POWER, mitjana de 35 municipis); la diferència entre estació i estació és el que decideix quanta calefacció pots cobrir amb les plaques.

Estudiem el teu habitatge i el teu consum, et proposem l'equip que encaixa, el instal·lem i el mantenim. Atenem: cada dia, de 9 a 20 h.

Preguntes freqüents

Quin clima té la província de Girona?

Segons NASA POWER (climatologia 2001-2025), 14,9 °C de mitjana l'any, amb gener com a mes més fred (7,6 °C) i juliol com a més càlid (23,5 °C). Són dades de la zona, no del teu carrer.

Quants mesos de calefacció hi ha a la província de Girona?

6 mesos passen de 100 graus-dia de calefacció (base 18,3 °C), amb 1.645,1 graus-dia a l'any. El tall de 100 és una convenció nostra per comptar mesos; la teva calefacció real depèn del teu habitatge.

Funciona l'aerotèrmia amb el fred a la província de Girona?

L'aerotèrmia rendeix menys com més fred fa a fora, i l'equip s'escull i es dimensiona per al clima de la zona: gener, el mes més fred, té una mitjana de 7,6 °C. Per això estudiem el teu habitatge abans de proposar-te un equip.

Quant costa l'aerotèrmia a la província de Girona?

Preu a mida. Depèn de l'equip, dels metres a climatitzar, de si hi ha radiadors o terra radiant i de la instal·lació, i per això no publiquem un preu de llista: et donem el preu tancat després de veure el teu habitatge.

Serveix també per refrigerar?

Sí, els equips reversibles fan calor i fred. A la província de Girona hi ha 533,7 graus-dia de refrigeració l'any, davant de 1.645,1 de calefacció.

D'on surten les dades del clima?

De NASA POWER (NASA), climatologia 2001-2025, amb una malla d'uns 55 km: descriu la zona, no el teu habitatge. Cada dia, de 9 a 20 h: per telèfon i per WhatsApp te n'expliquem el detall.

No trobes la resposta? WhatsApp Trucar936 94 29 40Et respon una persona de l'equip.

Fonts

Comprova-ho a la font: aquests són els textos oficials i què hi trobaràs a cadascun.

D'on surt el clima: NASA POWER (NASA), climatologia 2001-2025: temperatura mitjana de l'aire a 2 m i graus-dia de calefacció i refrigeració amb base 18,3 °C (suma diària dels graus sota o sobre aquesta temperatura, xifra diària de la NASA). La seva malla és de 0.5° × 0.625° (uns 55 km): cada municipi té el valor de la cel·la que el conté, sense interpolar, de manera que veïns poden compartir xifra. Descriu el clima de la zona, no el del teu carrer ni el de casa teva; províncies i comunitats són la mitjana dels seus municipis mesurats. Dades revisades el 23 d'octubre de 2026.

A punt per posar el teu immoble al dia?

Et responem en 5 minuts.

Preu a l'instant per als certificats; pressupost orientatiu molt ajustat per a les obres.

Sense registrar-te · Dades del Cadastre · Preu a l'instant

Prefereixes parlar? WhatsApp Trucar936 94 29 40

Cada dia, de 9 a 20 h

* Terminis en horari laboral (de dilluns a divendres, sense festius), subjectes a la disponibilitat de tècnics i a l'accés a l'immoble; en obra, a més, a l'aprovació del pla de treball (fins a 45 dies) i a la nostra agenda d'obra.

** Ajut subjecte a convocatòria, a pressupost disponible i a requisits. Import estimat segons els trams de la convocatòria ARC 2026.

*** Rang orientatiu. El preu tancat es dona després de veure fotos o visitar l'immoble.

Demana pressupostWhatsAppTrucar 936 94 29 40